Gmina Blachownia

Gmina Blachownia
Aktualności

Dopłaty do wymiany pieców w ramach programu „Czyste powietrze”

Dopłaty do wymiany pieców w ramach programu

Czyste powietrze”

Program “Czyste powietrze” to rządowa odpowiedź na skuteczną walkę ze smogiem. W jego ramach można wnioskować o dotację na wymianę pieców, termoizolację budynków czy nawet na wymianę stolarki.

Program skierowany jest do osób fizycznych, które posiadają prawo własności lub współwłasności budynku mieszkalnego. Zakłada się, że będzie on realizowany w ciągu najbliższych 10 lat i potrawa do 2029 roku. Suma, jaką rząd przeznaczył na projekt opiewa na kwotę 103 mld złotych. Ważne jest, że z tego 66,3 mld zł zostanie wykorzystanych na bezzwrotne dotacje, natomiast 39,7 mld zł będzie realizowanych w formie nisko oprocentowanych pożyczek, wynoszących nie mniej niż 2% rocznie. Natomiast maksymalny koszt pojedynczego projektu będzie wynosić 53 tys. zł, z czego 47,7 tys. rząd dopłaca do inwestycji, reszta może zostać przeznaczona na pożyczkę.

Dla przygotowania odbiorców do skorzystania z Programu Ministerstwo Środowiska prowadzi kampanię informacyjno – edukacyjną. Spotkania informacyjne, które rozpoczęły się 4 września br. i będą trwały do 15 października br, organizowane są we wszystkich 2453 gminach w Polsce.

Więcej informacji : https://www.mos.gov.pl/czyste-powietrze/


Program „ Czyste powietrze” zastąpi dotychczasowy program „ STOP SMOG” , organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach.


Data publikacji: 11-09-2018